NAUKA I WIARA arrow FRANCISZEK-PAPIEŻ

Main Menu

NAUKA I WIARA
ŚWIAT POTRZEBUJE NASZEGO ŚWIADECTWA
KRÓLOWO POLSKI CHROŃ SWÓJ NARÓD
ŚWIAT POTRZEBUJE MIŁOŚCI
ŚWIAT POTRZEBUJE EUCHARYSTII
Home
BÓG SIĘ RODZI
W BLASKU ŻŁÓBKA
KU POKRZEPIENIA SERC
WIELKANOC
WIELKI DAR OD BOGA - OCZEKIWANIE
BOŻE CIAŁO
Nasze Dziedzictwo Wiary i Kultury
Z Tobą Maryjo
ZNAJĄCY SEKRETY FATIMSKIE
WIELKI PROROK J.PAWEŁ II - PAPIEŻ
CZY MOŻNA POZOSTAĆ OBOJĘTNYM
Tajemnica Krzyża
W BLASKU MIŁOŚCI
ŚWIAT POTRZEBUJE NADZIEI
NIEPOKALANIE POCZĘTA
KOŚCIÓŁ PRZEŚLADOWANY
BĄDŹMY APOSTOŁAMI BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
MODLITWA ZAWIERZENIA
Przejście przez śmierć do nowego życia
Z DAWNA POLSKI TYŚ KRÓLOWĄ
W Blasku Chrystusowego Krzyża
W BLASKU BOSKOŚCI
W OBRONIE ROZUMU
GOŚCINNOŚĆ
CHRZEŚCIJAŃSKA ZBROJA
NA ADWENT
KIM JEST CZŁOWIEK?
FRANCISZEK-PAPIEŻ
PRZYRODA JEST MĄDRA
DLA DUCHA
Kultura, Media, Rankingi...
KOŚCIÓŁ
PANIE, ZOSTAŃ Z NAMI...
NAJŚWIĘTSZA EUCHARYSTIA
RÓŻANIEC TO SKARB
BEATYFIKACJA JANA PAWŁA II
WIELKI PROROK J.PAWEŁ II - PAPIEŻ
SYMBOL SIŁY, SZLACHETNOŚCI I SŁAWY...
APEL DO NARODU POLSKIEGO
ANIOŁ PAŃSKI Z PAPIEŻEM
W TWOIM BLASKU
Benedykt Dziś O Kościele
Artykuły
DUCH ŚWIĘTY JEST DANY KOŚCIOŁOWI
KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA - KWC
WARTO PRZECZYTAĆ
RODZINA KOŚCIOŁEM DOMOWYM
SŁOWO NA KAŻDY DZIEŃ
OJCOWIE PUSTYNI
IKONA KOŚCIOŁA
ANIOŁ PAŃSKI Z PAPIEŻEM
CO DO ZMARTWYCHWSTANIA
W DUCHU I PRAWDZIE
Mater Ecclesiae
NIEMI ŚWIADKOWIE ZMARWYCHWSTANIA
Z DALEKIEJ JAPONII...
LIST DO MŁODYCH
LUDZKOŚĆ POTRZEBUJE NAWRÓCENIA
GDZIE BÓG PŁACZE....


Licznik strony:

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
http://www.blaskalleluja.pl, Powered by Joomla!; template provided by SG web hosting
FRANCISZEK-PAPIEŻ PDF Drukuj E-mail
Niech ci Pan błogosławi i niech cię strzeże; niech ci ukaże oblicze swoje i zmiłuje się nad tobą. Niech zwróci oblicze swoje ku tobie i niech cię obdarzy pokojem. Pan niech cię błogosławi...

Błogosławieństwo św. Franciszka z Asyżu


“Gdzie rodzi się Bóg, tam nadzieja, pokój i milosirdzie"- papież Franciszek 25 grudnia 2015

Tylko Bog może dać wiarę; Jednak Ty możesz dać świadectwo

Bądźmy uczniami Chrystusa


grafika

HABEMUS

PAPAM

Kardynał Jorge Bergoglio13 marca 2013 roku, kilka minut po godz. 19.00 ukazał się białby dym nad kaplicą sykstyńską. Mamy nowego papieża, którym został kard. Jorge Maria Bergoglio, jezuita z Argentyny, przewodniczący argentyńskiego episkopatu i metropolita Buenos Aires. Ojciec święty przyjął imię Franciszek obierając sobie za patrona św. Franciszka z Asyżu. Jest on 266 papieżem. Urodził się 17 grudnia 1936 roku, 11 marca 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów. Przyjął święcenia kapłańskie 13 grudnia 1969 roku, a 20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires. W listopadzie 1998 został jednocześnie ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie (bez własnego ordynariusza. )W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Roberto BellarminoW latach 2005-2011 (dwie kadencje po trzy lata) był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny (Conferencia Episcopal Argentina).


 

1 Homilia di Papa Francesco

Msza święta z kardynałami

Kaplica Sykstyńska
Czwartek, 14 marca 2013W tych trzech czytaniach widzę, że jest coś wspólnego – to ruch. W pierwszym czytaniu ruch jest obecny w wędrowaniu, w drugim czytaniu ruch ten obecny jest w budowaniu Kościoła; w trzecim, w Ewangelii, w wyznawaniu: wędrowanie, budowanie, wyznawanie.

Wędrowanie. „Chodźcie, domu Jakuba, postępujmy w światłości Pańskiej!” (Iz 2, 5). To jest pierwsze co Bóg powiedział do Abrahama: Chodź w mojej obecności i bądź nienaganny. Wędrowanie: nasze życie jest wędrówką i kiedy się zatrzymujemy, coś nie gra. Wędrować nieustannie, w obecności Pana, w światłości Pana, starając się żyć tak nienagannie, jak tego Bóg żądał od Abrahama w Swojej obietnicy.

Budowanie. Budować Kościół. Mówi się o kamieniach: kamienie mają swoją trwałość; ale kamienie żywe, kamienie namaszczone Duchem Świętym. Budować Kościół, Oblubienicę Chrystusa, na tym żywym kamieniu węgielnym, którym jest ten sam Pan. Oto kolejny ruch naszego życia: budować.

Trzecie - wyznawanie. Możemy chodzić ile chcemy, możemy budować wiele rzeczy, ale jeśli nie wyznajemy Jezusa Chrystusa, nie jest dobrze. Staniemy się użyteczną organizacją pozarządową, ale nie Kościołem, Oblubienicą Chrystusa. Kiedy nie idzie się do przodu, stoi się. Kiedy nie buduje się na kamieniu, co się dzieje? Dzieje się to, co zdarza się dzieciom budującym na plaży zamki z piasku – wszystko się wali, jest pozbawione trwałości.

Kiedy nie wyznajemy Jezusa Chrystusa, przychodzi mi na myśl zdanie Leona Bloya: „Kto się nie modli do Pana, modli się do diabła”. Kiedy nie wyznaje Chrystusa, wyznaje światowość diabła, światowość demona.


Wędrowanie, budowanie, wyznawanie.

Ale sprawa nie jest taka łatwa, ponieważ w wędrowaniu, budowaniu, wyznawaniu, czasami następują wstrząsy, są ruchy, które nie są właściwym ruchem chodzenia: to ruchy, które nas ciągną wstecz.


W tej Ewangelii następuje szczególna sytuacja. Ten sam Piotr, który wyznał Jezusa Chrystusa, mówi Mu: Ty jesteś Chrystus, Syn Boga żywego. Pójdę za Tobą, ale nie mówmy o krzyżu. To nie wchodzi w grę. Pójdę za Tobą z innymi możliwościami, bez krzyża.

Kiedy wędrujemy bez Krzyża, kiedy budujemy bez Krzyża i kiedy wyznajemy Chrystusa bez Krzyża, nie jesteśmy uczniami Pana: jesteśmy ludźmi tego świata, jesteśmy biskupami, kapłanami, kardynałami, papieżami, ale nie uczniami Pana.

Chciałbym, abyśmy wszyscy, po tych dniach łaski, mieli odwagę, właśnie odwagę, chodzić w obecności Pana, z Krzyżem Pana; budować Kościół na Krwi Pana, przelanej na Krzyżu; i wyznawać jedyną chwałę: Chrystusa Ukrzyżowanego. W ten sposób Kościół będzie szedł naprzód.

Życzę nam wszystkim, aby Duch Święty, przez wstawiennictwo Maryi, naszej Matki, udzielił nam tej łaski: wędrowania, budowania, wyznawania Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego. Niech się tak stanie. Amen.Moje refleksje:

Pragnął aby kościół był ubogi i dla ubogich,,, i wybór padł na Niego.

"Pierwszy jezuita papieżem, pierwszy latynoamerykanin, pierwszy Franciszek".

Przyjmując imię Franciszek zapewne miał świadomość, nie tylko symboliki ubóstwa związanej z imieniem, ale i słów, jakie św. Franciszek z Asyżu usłyszał od Chrystusa w czasie objawienia: "Franciszku, idź odbuduj mój Kościół, gdyż popada w ruinę"

Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, dziś - papież Franciszek nigdy nie zabiegał o godności. Żył skromnie. Gdy został metropolitą argentyńskiej stolicy zrezygnował z pałacu arcybiskupiego. Wybrał ubogie mieszkanie. Sam sobie sprzątał, gotował, prał. Często można było go spotkać w autobusie komunikacji publicznej. Gdy w 2001 roku Jan Paweł II kreował go kardynałem poprosił wiernych, by zebrane dla niego pieniądze na podróż do Rzymu oddali ubogim. Wieczorem 13 marca 2013 roku na balkonie Bazyliki św. Piotra poprosił wiwatujący tłum o modlitwę.czytaj więcejWarto też wiedzieć ...

 

ŚW. FRANCISZEK KSAWERY (jezuita)

Boże Przedwieczny, Stwórco wszechrzeczy, pomnij, że dusze niewiernych są dziełem rąk Twoich, uczynione na obraz i podobieństwo Twoje. Oto, Panie! ku zelżywości Twojej piekło się tymi duszami napełnia. Pomnij, że Syn Twój Jezus Chrystus dla ich zbawienia poniósł najokrutniejszą śmierć. Nie dopuszczaj, błagam Cię, aby Syn Twój u tych niewiernych miał być dłużej przedmiotem wzgardy. Daj się ubłagać modlitwami dusz świętych i wołaniem Kościoła, najświętszej Oblubienicy najświętszego Syna Twego, pomnij na miłosierdzie Twoje, a zapomniawszy na ich bałwochwalstwo i niewierność spraw, by i oni przyszli do uznania Tego, którego posłałeś, Pana Jezusa Chrystusa, który jest Zbawicielem, Życiem i Zmartwychwstaniem naszym, przez któregośmy wybawieni i uwolnieni zostali, któremu niechaj będzie chwała na wieki wieków. Amen.

Odpust (Racc. 28). 300 dni raz na dzień za odmówienie tej modlitwy z sercem skruszonym i nabożnie. (Pius IX. Reskr. własnor. d. 24 maja 1847). Tekst modlitwy cyt. za: Odpusty. Podręcznik dla duchowieństwa i wiernych. Opracował na podstawie niemieckiego dzieła Księdza Fr. Beringera SI Ks. Augustyn Arndt SI. To wydanie szczególnie zatwierdzone zostało przez Św. Kongregację Odpustów. Kraków 1890, ss. 234-235.

Wolność i nadzieja idą w parze. Tam, gdzie nie ma nadziei, nie może być też” wolności Papież Franciszek