NAUKA I WIARA arrow W BLASKU ŻŁÓBKA

Main Menu

NAUKA I WIARA
ŚWIAT POTRZEBUJE NASZEGO ŚWIADECTWA
KRÓLOWO POLSKI CHROŃ SWÓJ NARÓD
ŚWIAT POTRZEBUJE MIŁOŚCI
ŚWIAT POTRZEBUJE EUCHARYSTII
Home
BÓG SIĘ RODZI
W BLASKU ŻŁÓBKA
KU POKRZEPIENIA SERC
WIELKANOC
WIELKI DAR OD BOGA - OCZEKIWANIE
BOŻE CIAŁO
Nasze Dziedzictwo Wiary i Kultury
Z Tobą Maryjo
ZNAJĄCY SEKRETY FATIMSKIE
WIELKI PROROK J.PAWEŁ II - PAPIEŻ
CZY MOŻNA POZOSTAĆ OBOJĘTNYM
Tajemnica Krzyża
W BLASKU MIŁOŚCI
ŚWIAT POTRZEBUJE NADZIEI
NIEPOKALANIE POCZĘTA
KOŚCIÓŁ PRZEŚLADOWANY
BĄDŹMY APOSTOŁAMI BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
MODLITWA ZAWIERZENIA
Przejście przez śmierć do nowego życia
Z DAWNA POLSKI TYŚ KRÓLOWĄ
W Blasku Chrystusowego Krzyża
W BLASKU BOSKOŚCI
W OBRONIE ROZUMU
GOŚCINNOŚĆ
CHRZEŚCIJAŃSKA ZBROJA
NA ADWENT
KIM JEST CZŁOWIEK?
FRANCISZEK-PAPIEŻ
PRZYRODA JEST MĄDRA
DLA DUCHA
Kultura, Media, Rankingi...
KOŚCIÓŁ
PANIE, ZOSTAŃ Z NAMI...
NAJŚWIĘTSZA EUCHARYSTIA
RÓŻANIEC TO SKARB
BEATYFIKACJA JANA PAWŁA II
WIELKI PROROK J.PAWEŁ II - PAPIEŻ
SYMBOL SIŁY, SZLACHETNOŚCI I SŁAWY...
APEL DO NARODU POLSKIEGO
ANIOŁ PAŃSKI Z PAPIEŻEM
W TWOIM BLASKU
Benedykt Dziś O Kościele
Artykuły
DUCH ŚWIĘTY JEST DANY KOŚCIOŁOWI
KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA - KWC
WARTO PRZECZYTAĆ
RODZINA KOŚCIOŁEM DOMOWYM
SŁOWO NA KAŻDY DZIEŃ
OJCOWIE PUSTYNI
IKONA KOŚCIOŁA
ANIOŁ PAŃSKI Z PAPIEŻEM
CO DO ZMARTWYCHWSTANIA
W DUCHU I PRAWDZIE
Mater Ecclesiae
NIEMI ŚWIADKOWIE ZMARWYCHWSTANIA
Z DALEKIEJ JAPONII...
LIST DO MŁODYCH
LUDZKOŚĆ POTRZEBUJE NAWRÓCENIA
GDZIE BÓG PŁACZE....


Licznik strony:

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
http://www.blaskalleluja.pl, Powered by Joomla!; template provided by SG web hosting
W BLASKU ŻŁÓBKA PDF Drukuj E-mail


Wesołą nowinę bracia słuchajcie,
Niebieską Dziecinę z nami witajcieBlask prawdy, dobra i piękna w święta
Bożego Narodzenia

czytaj
BOŻE NARODZENIE

„Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (...) Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi" (J 1,1.10-12).

Ten, który dla nas i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba, przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem dał nam, ludziom, niezwykłą moc, moc dziecięctwa Bożego. Jest to moc Bożego Narodzenia.
Miasto Dawidowe zwane Betlejem, gdzie narodził się Jezus Chrystus - Bazylika Narodzenia
czytajBożonarodzeniowa szopka w sposób szczególny wpisała się w klimat corocznych Świąt Bożego Narodzenia. Stała się częścią kultury i sztuki wszystkich narodów świata. Zwyczaj ten sięga XIII wieku.
Ale przypomnijmy, skąd, wzięła się ta tradycja.
Otóż, wszystko zaczęło się w grudniową noc 1223 roku w Greccio we Włoszech, kiedy to na prośbę św. Franciszka z Asyżu przygotowano malowniczą grotę, w której zgromadzono zwierzęta. W takiej scenerii odprawiono Mszę św., co było szczególną nowością. Rozległy się radosne pieśni - była to pierwsza pasterka. Do dziś mieszkańcy pobliskich okolic udają się tam do ustawionej na polu szopy z żywym bydłem, by przypomnieć wydarzenia Franciszkowych misteriów.

Narodzenie Pańskie ze św. Franciszkiem więcej
Już wkrótce po tym wydarzeniu, pomysł tej żywej szopki rozprzestrzenił się po całym świecie. Franciszkanie do dziś są jej głównymi propagatorami.

TRADYCJA SZOPEK
BOŻONARODZENIOWYCH

Do dzisiaj najbardziej znane szopki urządzane są na ulicach Włoch. Najsłynniejsza, z figurami wielkości człowieka, jest w Neapolu. W Rzymie zaś - przy Schodach Hiszpańskich i na Placu św. Piotra.
Do Polski szopki przywędrowały w XIII wieku. Początkowo Franciszkanie, w okresie Świąt Bożego Narodzenia ustawiali figurki Świętej Rodziny, Trzech Króli, Heroda i pasterzy. Później zaczęły się pojawiać inne postaci.
Nie ma takiego kościoła w Polsce, gdzie na Boże Narodzenie nie byłoby żłóbka.


Żłóbek w Kościele OO Franciszkanów w Poznaniu przy Pl. Bernardyńskim


Żywa szopka w Krakowie

Żywa szopka na Franciszkańskiej 4czytajOd XVIII wieku forma szopki ulega rozbudowaniu, wprowadzono też figury ruchome. Był to może wpływ francuskich teatrzyków marionetkowych .
Z czasem uboga betlejemska stajenka przekształcać się zaczęła w kunsztownie zdobione pałace. Tak właśnie wygląda Szopka Krakowska. Najsłynniejsza polska szopka miała swoje początki w XIX wieku. Nawiązuje ona w swej konstrukcji do architektury Krakowa. Swą dekoracją i przepychem przypomina ona raczej baśniowe budowle, oddając z precyzją każdy detal. Szopki te mają często także rozbudowane wnętrza, w których umieszczane są mechanizmy uruchamiające postaci i iluminacje świetlne.
Obecnie liczni twórcy krakowskich szopek eksponują swoje misterne prace rok rocznie pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Krakowskim Rynku.


KRAKOWSKIE SZOPKI
- czytaj
Szopki regionalne w Węgrowiezobacz

Szopka ruchoma w Wambierzycachzobacz


POZNAŃSKIE SZOPKI

W Poznaniu Franciszkanie budują największą szopkę w Polsce. Umieszczona jest w prezbiterium nad tabernakulum i stołem ofiarnym. Centralne miejsce zawsze zajmuje żłóbek. Nowonarodzony Pan Jezus położony jest w stajence.
W tym roku, w bogatą scenerię bożonarodzeniowego żłóbka zostały wkomponowane nowe elementy dekoracyjne -
kościół i klasztor wraz z figurkami zakonników / z okazji jubileuszu 550 - lecia przybycia Braci Mniejszych Franciszkanów do Poznania /.

Ten Blask Prawdy Bożego Narodzenia rokrocznie przyciąga swym pięknem odwiedzających żłóbek. Tak bogata jest nasza wiara i tradycja, wszczepiona w naszą polską kulturę.
Tegoroczny żłóbek ubogaca atrapa poznańskiego Kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu; umocowana wysoko, tuż pod samym sklepieniem, na głównej osi pionowej: tabernakulum - żłóbek - kościół.
Franciszkański żłóbek, zgodnie z tradycją i całym jej bogactwem sięga samej głębi wydarzeń w Betlejem; do Greccio - w głębszym przeżyciu tej Nocy; do medytacji nad Wcieleniem i Narodzeniem Dzieciątka Jezus; podczas Mszy św. i medytacji żłóbka - tzw. Pasterka.Refleksje i zamyślenia

nad wizją św. Franciszka i Kościoła nasuwają się same... Układ ten jest jakby wyrazem prostej logiki Bożego działania : w centrum żłóbek a jego konsekwentnym przedłużeniem - oddziaływanie eucharystycznego Chrystusa ukrytego w tabernakulum znajdującego się w kościele - świątyni, jako "pewnej drogi do świętości". Chrystus żyje z Kościołem i w Kościele. Dla Kościoła - Oblubienicy się narodził i samego siebie wydał za nią. Czeka na każdego z rękami pełnymi łask w sakramentach - widocznych znakach swej obecności.
Pozostał z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata w Tajemnicy Eucharystii.
Zaprasza nas do swego stołu na ucztę do siebie, abyśmy osobiście i we wspólnocie kościoła mogli odkryć drogę do świętości i na ostateczne spotkanie z NIM.


Szopka we franciszkańskim Kościele świętego Franciszka Serafickiego zajmuje całe prezbiterium. Liczy 18 metrów głębokości, jest na osiem metrów szeroka, a wysoka na 14. Półtora kilometra kabla, dwa tysiące pinezek, pięćset metrów bieżących tkaniny i… miesiąca czasu potrzebują Ojcowie Franciszkanie w Poznaniu, żeby zbudować największy w Polsce bożonarodzeniowy żłóbek.
Zakonnicy sprawdzili, że w żadnej innej świątyni w Polsce nie ma większego żłóbka.
Bóg zapłać Ojcom i Braciom Franciszkanom za upowszechnianie tej pięknej tradycji w blasku świąt Bożego Narodzenia, szczególnie podczas Eucharystii i adoracji przy monumentalnym żłóbku.
Ubogaci naszego ducha, pogłębi wiarę, pobudzi do rozmyślania nad wielkością Boga i skłoni do osobistej refleksji.
OO.Franciszkanie zapraszają do 2 lutego br - święta Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia w Kościele katolickim kończy się bowiem okres śpiewania kolęd i obrzędów związanych z Bożym Narodzeniem.
Żłóbki franciszkańskie
zobacz
Bardzo ciekawy, ruchomy żłóbek znajduje się w Kościele pw. św. Wojciecha na Skałce w Poznaniu. Parafia zaprasza do odwiedzenia. Można też obejrzeć film.
ruchomy żłóbek-Parafia pw. św. Wojciecha w Poznaniu/ zob.informacje zobacz info


Nawiązując do tradycji należy wspomnieć, że w centrum szopki zawsze znajduje się żłóbek. Taką pierwszą poznańską szopkę bożonarodzeniową zbudowali Śródeccy harcerze w 1922 roku. Była to Poznańska Katedra. Budowanie szopek przez poznańskich harcerzy kontynuowane było całymi latami i dotrwało do czasów współczesnych. Utrwalanie tej pięknej tradycji w harcerskich szeregach godne jest szczególnego uznania. Dzieła te można oglądać na corocznych wystawach w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu - Wielkopolski Żłóbek / od 6 grudnia do 31 stycznia /. Będzie to już dziewiąta wystawa pokonkursowa. Oczywiście przeważają prace wykonane w stylu sztuki ludowej prezentujących się środowisk szkolnych, ale i nie brak i nowych pomysłów. Sceny szopek często rozgrywają się w otoczeniu wielkopolskiej architektury, przyrody, charakterystycznej dla regionu, z którego pochodzą...


BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH - szopka wykonana przez Wiarusów 2-giej P.D.H. w 2004r. /praca konkursowa - Muzeum Etnograficzne 2004/


OPERA POZNAŃSKA - szopka harcerska zbudowana przez Wiarusów 2-giej P.D.H w 2003r./nagroda publiczności oraz I nagroda w kat. Od lat 15 w konkursie Muzeum Etnograficznego 2003 /RATUSZ - szopka harcerska wykonana w 2002r. przez drużynę Wiarusy 2-giej P.D.H/ I nagroda publiczności oraz III Juniorów - Centrum Kultury w Zamku 2002 /

ZNAMY NAJPIĘKNIEJSZĄ POZNAŃSKĄ SZOPKĘ W KSZTAŁCIE BAMBERKI
zobacz


Świąteczny blog - zobacz
rozważania i refleksje:

W BLASKU PRAWDY O BOŻYM NARODZENIU


A SŁOWO STAŁO SIĘ CIAŁEM
i zamieszkało między nami

J 1:14
DOBRA NOWINA - Łk 2:11
dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan.
(Jezus Chrystus) (BT)Aby Przynieść światu ŚWIATŁO I POKÓJ
oraz pewną NADZIEJĘ ZBAWIENIA


ABY ŚWIATŁO TO ZABŁYSŁO W KAŻDYM CZŁOWIEKU, NARODZIE I ZACHWYCIŁO SWYM PIĘKNEM -
ABY PRZEMIENIAĆ SIEBIE I ŚWIAT
NA BARDZIEJ BOŻY I LUDZKI


Otwórzmy się na Boga, by zapanował pokójABY ŚWIATŁO ZABŁYSŁO W KAŻDYM CZŁOWIEKU, NARODZIE I ZACHWYCIŁO SWYM PIĘKNEM - ABY PRZEMIENIAĆ SIEBIE I ŚWIAT NA BARDZIEJ BOŻY I LUDZKI

ZANIEŚMY TEN OGIEŃ MIŁOŚCI EUROPIE I NA CAŁY ŚWIAT


tak królom, władcom, parlamentarzystom, sędziom jak i obywatelom, ubogim i bogatym, Starcom i dzieciom, więźniom, uzależnionym i chorym, po prostu wszystkim!


Cała otoczka Bożego Narodzenia ma nie tylko charakter ludzki, ale i Boży. Wskazują na to bowiem znaki zewnętrzne, chór Aniołów śpiewa z radością:

Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli

Bóg się rodzi! Nasz Pan - Zbawiciel przychodzi!

I Aniołowie ogłosili tę prawdę o Bożym Narodzeniu. Potem pokłon Trzech Króli, którzy ofiarowali Dziecięciu Jezus: złoto, mirrę, kadzidło. Złoto - jako Królowi, mirrę - jako Człowiekowi, a kadzidło jako Bogu.

W BLASKU TWOJEJ PRAWDY ZANIEŚMY TEN OGIEŃ MIŁOŚCI EUROPIE I NA CAŁY ŚWIATtak królom, władcom, parlamentarzystom, sędziom jak i obywatelom, bogatym i ubogim, starcom i dzieciom, więźniom, uzależnionym i chorym, po prostu wszystkim !/ por. "Gdy ujrzeli gwiazdę bardzo się uradowali.(...)" - MT 2, 10-12 /

Tylko Bóg może dać wiarę; Jednak ty możesz dać świadectwo. Tylko Bóg może dać nadzieję; Jednak ty możesz pogłębić wiarę w swoich braciach. Tylko Bóg może dać miłość; Jednak ty możesz uczyć innych jak kochać. Tylko Bóg może dać pokój; Jednak ty możesz zasiewać zgodę. Tylko Bóg może dać siłę; Jednak ty możesz pocieszać kogoś wątpiącego. Tylko Bóg może dać życie; Jednak ty możesz go uczyć innych. Tylko Bóg może dać światło; Jednak ty możesz sprawić, by zajaśniało w czyichś oczach. Tylko Bóg jest życiem; Jednak ty możesz wzbudzić w innych jego pragnienie. Tylko Bóg może uczynić coś, co zdaje się niemożliwe; Jednak ty możesz uczynić to, co możliwe. Bóg jest samowystarczalny; Podoba mu się jednak, gdy może na ciebie liczyć.


Z najserdeczniejszymi życzeniami
świątecznymi !

Życzenia od JackaczytajBÓG STAŁ SIĘ CZŁOWIEKIEM, aby DAĆ NAM UDZIAŁ w swoim BÓSTWIE.
Okazał nam swoją miłość do nas, MIŁOŚĆ, która nie stawia granic, i której nic nie może powstrzymać. Nic GO nie powstrzymało aby stać się MAŁYM i BEZBRONNYM. To miłość GO popychała, a nasza nędza przyciągała. To Radosna Nowina dla nas.Dlatego uwielbiajmy tę MIŁOŚĆ przebywającą w MAŁYM DZIECIĘCIU MARYI. Wraz z Józefem przyjmijmy JE i otoczmy opieką.
Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi, Józefa obchodzimy w niedzielę po Narodzeniu Pańskim. Przypomina nam te trzy wielkie postaci w dziejach świata, które dla wszystkich rodzin stanowią najwspanialszy ideał świętości i przykład do naśladowania.

Każdy z nas wychował się w rodzinie, w niej znalazł schronienie i miłość.
W nich poznał Boga...Obyśmy wszyscy wdzięcznością otoczyli nasze rodziny na wzór miłości tej Rodziny z Nazaretu.
Niech Miłość Matki Maryi będzie wzorem miłości naszych matek,
Miłość Józefa, miłością naszych ojców
Miłość Dzieciątka Jezus miłością naszych dzieci.

Jeśli tak będzie nie będzie wielu tragedii w naszych rodzinach. Jeśli tak będzie nigdy nie zabraknie miłości w naszych rodzinach...Warto pomyśleć nad tym...

Przygarniajcie siebie nawzajem, bo i Chrystus
przygarnął was ku chwale Boga.
Rz 15,7

Zawsze ilekroć uśmiechniesz się do swego brata jest Boże Narodzenie
Zawsze, kiedy milkniesz by wysłuchać innych jest Boże Narodzenie
Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności jest Boże Narodzenie
Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei więźniom tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa jest Boże Narodzenie
Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze jak bardo znikome są Twoje możliwości jest Boże Narodzenie
Zawsze ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez Ciebie Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie
Nasze dziedzictwo wiary i kultury - nasza godność i wolność ukształtowana na chrześcijaństwie - bądźmy wierni temu dziedzictwu ( J.Paweł II )"Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom jego upodobania" /Łk2:14/

SŁOWO STAŁO SIĘ CIAŁEM
I ZAMIESZKAŁO MIĘDZY NAMI...
/czytamy w Ewangelii św. Jana/


Bóg, który przychodzi w ciszy i ubóstwie Betlejem, niech ożywi w nas szczere pragnienie szukania Go ciągle i wszędzie. Niech Maryja, przez którą cud wcielenia stał się faktem, przygotuje nasze serca na przyjście Księcia Pokoju, Pana i Zbawiciela.

W tym czasie adwentowego oczekiwania, dzielę się radością bliskiego już przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Życzę, aby Boży pokój, radość i wszelka pomyślność stały się Wszystkich udziałem i abyśmy cieszyli się nimi przez cały nadchodzący Nowy 2009 Rok. Niechaj Boże Dziecię błogosławi nam na każdy nowy dzień, byśmy nigdy nie zapominali, że też dziećmi Bożymi jesteśmy i aby Bóg miał w naszym sercu i życiu, zawsze zamiast złóbka tron. Ufajmy, że Blask Prawdy zagości w każdym sercu, gdyż rodzi się zawsze z miłości i wolności.